Sublimat Winny Mikołaja Kopernika

Obecnie dla nas Mikołaj Kopernik jest przede wszystkim genialnym astronomem, który za sprawą swojego dzieła O obrotach sfer niebieskich stworzył podwaliny pod rozwój nowożytnej cywilizacji. Dla sobie współczesnych był przede wszystkim lekarzem, którego sława sięgała daleko poza granice Warmii, gdzie przez czterdzieści lat mieszkał, pracował, obserwował niebo i leczył niosąc pomóc najbiedniejszym, chorym i cierpiącym. Doctoris Nicolai pozostawił po sobie kilka poradników lekarskich, sporo notatek medycznych oraz kilka oryginalnych recept.
W jednej z nich na sublimat winny, zalecał:
„Weźcie wina sublimowanego dwie kwarty, ususzonych jagód figi 4 drahmy, cynamonu, goździków i szafranu po 5 drahm. Zmieszajcie
i przecedźcie do czystego naczynia. Używajcie wygodnie i niewstrzemięźliwie. Jeżeli Bóg zechce, pomoże! Może zawsze go zażywać każdy człowiek, czy to chory czy zdrowy, rano
i wieczorem, przed posiłkiem albo po nim.”

We współpracy na czele Powiatu Olsztyńskiego z okazji jubileuszu
500-lecia obrony Olsztyna z czasów ostatniej wojny z zakonem krzyżackim w 1521 roku oraz 548 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika przypadających na 19 lutego został stworzony Sublimat Winny Mikołaja Kopernika. Pradawna receptura została odtworzona przez technologów Mazurskich Miodów, co było nie lada wyzwaniem. W trunku wyraźnie czuć szafran i goździki. Recepturę uszlachetniono dodając miód pitny, czyli najznakomitszy składnik z którego słynie nasza firma.
Sublimat, jest to niepodważalnie rarytas, który stał się formą pamiątki i promocji regionu biorąc udział w projekcie „Szlakiem  Świętej Warmii”

https://www.fakt.pl/wydarzenia/specjalisci-odtworzyli-sredniowieczny-lek-opracowany-przez-kopernika/hq3fh9c

https://www.olsztyn24.com/news/36551-sublimat-winny-i-ksiazka-na-548-urodziny-mikolaja-kopernika.html

http://www.powiat-olsztynski.pl/powiat-swietuje-urodziny-kopernika

Sublimat Winny Mikołaja Kopernika
Opublikowano:

03/02/2021

prevPrzebudowa Sklepu Firmowego
Żagle Warmii i Mazurnext